Wyoblanie jest specyficznym rodzajem obróbki blachy. Metoda ta wykorzystuje podatność blachy na odkształcenia plastyczne, które tworzą się bez przerywania ciągłości obrabianego materiału. Do kształtowania blachy podczas wyoblania wykorzystuję się specjalne maszyny takie jak wyoblaki czy też rolki do wyoblania.
Dokładny proces wyoblania mogą zobaczyć Państwo na poniższym filmiku z serwisu YouTube.

Wyoblanie jak wygląda

Źródło materiału wideo

Chyba każdy przyzna że proces wyoblania wygląda naprawdę czarująco i ciężko jest oderwać wzrok, kiedy widzimy jak materiał na naszych oczach płynnie zmienia swój kształt

Dzięki tej metodzie można tworzyć zarówno przedmioty codziennego użytku takie jak patelnie, lampy, kubełki, garnki, ale także części do samochodów i samolotów czy też biżuterie lub elementy związane z klimatyzacją i ogrzewaniem.

Jak więc widać jest to bardzo ciekawy proces obróbki blachy, który pozwala na tworzenie wielu naprawdę przydatnych rzeczy. Warto też wspomnieć że jest to bardzo ceniony zawód, z uwagi na fakt że jego nauka jest bardzo czasochłonna i kosztowna. Można przyjąć że podstawowa nauka zawodu trwa od dwóch do trzech lat, jednak po tym okresie człowiek w dalszym ciągu cały czas się uczy i szlifuje swoje umiejętności.

Dużym plusem tego zawodu jest to że każdy dzień jest inny, ponieważ nigdy nie wiadomo co akurat przyjdzie nam zrobić. Czy będzie to jakaś ozdoba do domu, a być może część zbroi rycerskiej która zostanie wykorzystana do rekonstrukcji bitwy pod Grunwaldem?

Tak więc wyoblanie jest bardzo ciekawą metodą obróbki, ale także niezwykle interesującym zawodem, w którym można pracować przez cały życie, z roku na rok poprawiając swoje umiejętności.

Polecamy także obejrzeć poniższe wideo, które doskonale pokazuje jak prosty jest to sposób obróbki, a jednocześnie jak wiele zależy od zdolności osoby która obsługuje maszynę.

Wyoblanie blachy

Źródło materiału wideo

Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł to zachęcamy do polubienia naszego Facebooka, na którym regularnie umieszczamy ciekawe artykuły, filmiki, a także nasze promocje na wiertła, frezy oraz inne narzędzia i maszyny.