nawiertak

Wykrętak do śrub pozwala na skuteczną naprawę bez potrzeby rozwiercania i ponownego gwintowania uszkodzonego połączenia

System Drill Out

Przy pomocy wiertarki ręcznej, system Drill Out umożliwia wyciąganie zerwanych śrub i kołków, których żaden inny sposób nie można wyjąć z nagwintowanego otworu. Zestaw składa się z 4 wykrętaków dostosowanych do średnic śrub. Narzędzie wyglądem przypomina wiertło, którego gwintowany korpus umożliwia przemieszczenie stożkowej tulei. Kierunek obrotu tego narzędzia jest odwrotny niż w przypadku standardowych wkrętaków, zatem wykrętak przekręcamy odwrotnie do kierunku ruchu wskazówek zegara.

Kolejność operacji

Jedno narzędzie umożliwia nawiercenie a następnie odkręcenie urwanego sworznia. Należy wybrać średnicę wykrętaka mniejszą od średnicy elementu do wykręcenia. 6-kątny chwyt narzędzia mocujemy w uchwycie wiertarki. Stożkowy pierścień powinien znajdować się tuż przy zaciskach uchwytu. Spozycjonować wierzchołek narzędzia centralnie względem wykręcanego elementu i wiercić na całą długość wiertła, aż do podstawy pierścienia. Wysunąć narzędzie i opuścić pierścień tuż do końcówki wiertła. Powtórzyć operację – tym razem pierścień zakleszczy się w otworze. Należy pamiętać o stosowaniu wolnych obrotów wiertarki i o odwrotnym kierunku – pomoże to w skutecznym poluzowaniu wykręcanej części.

Środki ostrożności

Przy usuwaniu złamanych śrub lub sworzni, należy postępować z dużą ostrożnością – zadbać o to, że pozostaje wystarczająca ilość materiału do zaczepienia stożkowego pierścienia bez ryzyka ponownego złamania śruby. Dlatego też proszę pamiętać, aby stosować średnicę mniejszą od wykręcanego sworznia i jak najdokładniej jak to możliwe scentrować wierzchołek wiertła, jednocześnie kontrolując prędkość wiercenia, ustawienie kąta narzędzia umiejscowienie i przyłożoną siłę.

Uwaga!

Dla ułatwienia wykręcania bardzo zardzewiałych śrub, warto pomyśleć o zastosowaniu specjalnego środka, który ułatwia odrdzewienie i poluzowanie zakleszczonych śrub. Środek powinien być obficie naniesiony na połączenie na dzień przed operacją.

Wykręcanie śrub krok po kroku


wykręcanie śrub

Krok 1.

Pierwszym krokiem we wszystkich przypadkach powinno być wyrównanie wystającej powierzchni śruby względem podłoża. Ułatwi to centrowanie i wiercenie. Stosujemy do tego zwykły pilnik płaski lub szlifierkę kątową.

wykręcanie śrub

Krok 2.

Mocujemy wykrętak Drill Out o średnicy mniejszej od średnicy śruby do usunięcia w uchwycie wiertarki. Stożkowy pierścień musi być maksymalnie podniesiony i znajdować tuż przy zacisku uchwytu. Rozpoczynamy wiercenie w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.

Krok 3.

Gdy głębokość wiercenia osiągnie podstawę pierścienia stożkowego, usuwamy wykrętak, a następnie wkręcamy pierścień (wykonujemy od czterech do pięciu obrotów, w kierunku wierzchołka wiertła). Wprowadzamy ponownie końcówkę wiertła w powstały już otwór.

Krok 4.

Pamiętajmy o zachowaniu kierunku odwrotnego niż kierunek ruchu wskazówek zegara – tym razem, pierścień zaczepia się w element do usunięcia – kierunek obrotów powoduje poluzowanie elementu.

Krok 5.

W przypadku niewystarczającej mocy wiertarki lub w sytuacji, gdy chcemy usunąć sworzeń w bardziej kontrolowany sposób, istnieje możliwość przekręcania narzędzia Drill Out za pomocą klucza. To rozwiązanie zwiększa nasze szanse na sukces i jest bardzo skuteczne w przypadku operacji na częściach delikatnych.

Krok 6.

W przypadku niepowodzenia operacji, niekiedy możliwe jest dospawania nakrętki na część do usunięcia – w ten sposób niejako tworzymy nowy łeb złamanej śruby. Należy zwrócić uwagę na średnicę nakrętki – nie powinna przekraczać średnicy śruby.

Krok 7.

Wówczas pozostaje tylko wykręcić śrubę w tradycyjny sposób – za pomocą klucza. Ciepło wytwarzane przez łuk spawalniczy powoduje rozszerzanie się metalu, co ułatwia odkręcanie.

Krok 8.

Jeszcze jednym rozwiązaniem – najbardziej radykalnym jest całkowite zniszczenie złamanego elementu poprzez przewiercenie i wykonanie nowego gwintu wewnętrznego. Aby odzyskać pierwotną średnicę, można wprowadzić w otwór tuleję lub wkładkę gwintowaną.