Tak jak każdy kierowca musi mieć swój samochód, tak każdy majsterkowicz musi mieć swój warsztat – co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Co jednak zrobić jeśli mieszkasz w bloku, lub kamiennicy i nie masz specjalnego pomieszczenia które mógłbyś zaadoptować na warsztat? Bez obaw! W tym artykule powiemy Ci gdzie i w jaki sposób najlepiej urządzić domowy warsztat.

>> Polub nasz facebook i bądź na bieżąco! <<

Warsztat w piwnicy

Piwnica jest najlepszym miejscem na urządzenie warsztatu. Niezależnie od tego czy mieszkasz w domu jednorodzinnym, bliźniaku, kamienicy czy bloku to piwnica jest najlepsza. Majsterkując w piwnicy nie powinieneś nikomu przeszkadzać swoją obecnością, a hałas który powstaje podczas cięcia, szlifowania i obrabiania powinien być dobrze wytłumiony przez grube ściany.

Warsztat w piwnicy ma ten plus że nie musimy obawiać się o to co powie żona, lub że dziecko połknie jakiś niebezpieczny element. Mając taki komfort możemy spokojnie zaplanować swój warsztat który powinien składać się z takich elementów jak:

  • odpowiedni stół, który pozwoli nam wygodnie pracować. Być może uda Ci się zakupić strugnicę stolarską, ale równie dobrze sprawdzi się zwykły prosty stół do którego zamontujesz zaciski szybkomocujące.
  • odpowiednie pojemniki w których będziesz trzymał narzędzia. Pamiętaj że porządek w miejscu pracy nie tylko przyśpiesza czas pracy, ale także znacznie poprawia jej bezpieczeństwo.
  • Narzędzia oraz elektronarzędzia, których będziesz używał podczas pracy. Na pewno absolutnym minimum jest wiertarko-wkrętarka, oraz porządny zestaw kluczy.
  • Nie zapominaj także o odpowiednim oświetleniu. W piwnicach światło zazwyczaj jest dość słabe, przez co niepotrzebnie męczymy wzrok, a praca staje się bardziej męcząca.
  • Warto także zadbać o swoje bezpieczeństwo i zaopatrzyć się w specjalne okulary ochronne oraz rękawice robocze.

Wiemy że majsterkowanie może pochłonąć człowieka bez reszty, ale pamiętajmy o tym żeby po zakończonej pracy zawsze posprzątać wszystkie wióry i inne elementy. Taka dyscyplina nie tylko sprawi że nasze narzędzia będą nam dłużej służyć, ale dzięki temu nikt z mieszkańców nie będzie miał nam nic do zarzucenia.

Wbrew pozorom warsztat w piwnicy może w zupełności spełniać swoją rolę i wyglądać bardzo fajnie nawet na filmie, co udowadnia Norbert z kanału „Nie znam się na”.

Warsztat na balkonie

A co zrobić w sytuacji kiedy z jakichś powodów nie mamy dostępu lub możliwości pracy w piwnicy? Wtedy możemy spróbować wykonać niektóre prace na balkonie, ale musimy zachować tutaj szczególną ostrożność. Bardzo ważne jest, by żadne odpadki i narzędzia nie spadły z balkonu. Pamiętajmy że pod nami mieszkają ludzie, a na chodniku bawią się dzieci i chodzą psy, więc musisz zachować szczególną ostrożność i odpowiednio zabezpieczyć balkon, oraz dokładnie posprzątać po swojej pracy.

Musisz też być świadomy tego, że wszelkie odgłosy cięcia, rąbania czy wiercenia będzie słychać w odległości kilkudziesięciu metrów, więc pora dnia i dzień tygodnia też musi być odpowiedni do wykonywania tego typu prac.

Warsztat w kuchni

A jeżeli nie masz dostępu ani do piwnicy, ani do balkonu? W takiej sytuacji możesz zdecydować się na przeprowadzenie pracy w kuchni. Kuchnia jest dość dobrym pomieszczeniem do tego typu prac z następujących powodów:

  • zazwyczaj nie posiada dywanów, dlatego łatwiej jest posprzątać podłogę po zakończonej pracy,
  • posiada blat który możemy częściowo zaadoptować na stół,
  • nie posiadamy w niej tylu przedmiotów jak w salonie, więc jest mniejsza szansa że coś uszkodzimy.

Jednak warsztat w kuchni to nie tylko plusy, ale także i minusy. Kuchnia jest miejscem w którym przyrządzamy posiłki, dlatego musimy bardzo uważać by żadne gwoździe czy opiłki nie przedostały się na przykład do pojemnika na chleb czy szklanki.