Suwmiarka jest bardzo precyzyjnym i delikatnym urządzeniem pomiarowym. Jeżeli chcemy aby służyła nam przez lata musimy już od samego początku podjąć szereg działań, które uchronią nas przed szybkim zniszczeniem suwmiarki. W tym artykule odpowiemy na pytanie jak dbać o suwmiarkę oraz co zrobić by służyła nam przez lata.

Dbanie o suwmiarkę zaczyna się już na etapie zakupu odpowiedniego urządzenia. Jeżeli zdecydujecie się Państwo na zakup urządzenia nieznanego pochodzenia sugerując się jedynie ceną, Wasza suwmiarka nie wytrzyma zbyt długo.
Niestety ale w tej branży jakość = cena, dlatego zakup suwmiarki nieznanego pochodzenia skutkuje otrzymaniem produktu który:

  • jest mało precyzyjny,
  • szybko ulega zużyciu (ściera się podziałka, powstają luzy na noniuszu),
  • zaczyna rdzewieć.

Dlatego dbanie o naszą suwmiarkę powinniśmy zacząć jeszcze przed zakupem i wybrać produkt sprawdzonego producenta takiego jak Mitutoyo, T&O, OTMT czy TESA. Jeżeli jednak potrzebujecie Państwo suwmiarki jedynie do jednorazowego użytku i wiecie że w przyszłości taki przyrząd zupełnie Wam się nie przyda, to wtedy można zaryzykować i zakupić coś od nieznanego producenta.

Jeżeli już mamy suwmiarkę musimy pamiętać o tym że jest to narzędzie delikatne i precyzyjne. Nie może ono zastępować klucza, śrubokręta czy młotka. Jeżeli będziemy używali suwmiarki niezgodnie z jej przeznaczeniem, wtedy nawet najlepsze marki nie podołają temu zadaniu.

Jeżeli dokonujemy pomiarów w trudnych warunkach, musimy pamiętać o tym żeby po zakończeniu prac starannie wyczyścić urządzenie oraz schować je do etui. Jest to bardzo ważna czynność, o której niestety wiele osób zapomina.

Do tej pory skupiliśmy się jedynie na suwmiarkach noniuszowych, dlatego poświęcimy teraz chwilę suwmiarce cyfrowej.

Jak dbać o suwmiarkę cyfrową

Zasadniczo suwmiarka cyfrowa różni się od noniuszowej jedynie tym że jest bardziej delikatna. Dlatego też musimy zwrócić szczególną uwagę aby nią nie rzucać, ani nie uderzać. Oczywiście musimy także chronić ją przed wilgocią oraz pyłem, który przy dłużej ekspozycji może uszkodzić czuły mechanizm znajdujący się wewnątrz korpusu.

Wydaje nam się że te kilka prostych porad pozwoli Wam utrzymać suwmiarkę w dobrej kondycji przez wiele lat. Jeżeli macie swoje własne patenty na to jak dbać i konserwować przyrządy pomiarowe, koniecznie dajcie nam o tym znać w komentarzu! Być może zainteresuje Was także poradnik o tym jak używać suwmiarki.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *